Studijų vizitas Lenkijos Balstogės universitete ir kitose švietimo įstaigose
- Paskelbė : Mindaugas
- Paskelbta: 2025-04-01
- Kategorija: Išvykos
2025 m. kovo 25-27 dienomis Vilniaus rajono savivaldybės švietimo įstaigų vadovai bei M. Romerio universiteto Edukologijos fakulteto magistrantai buvo išvykę studijų vizito Lenkijos Balstogės universitete ir kitose švietimo įstaigose.
Aplankyta:
- Balstogės universitetas – vienintelis universitetas Lenkijoje, turintis filialą užsienyje, – švietimo mokslų (edukologijos) fakultetas, kurio dekanė dr. hab. Alicja Korzeniecka-Bondar pristatė universiteto siūlomas studijų programas, pasidalino gerąja patirtimi ugdant įvairių specialybių studentus bei atkreipė mūsų dėmesį į universiteto vaidmenį regione demografiniu aspektu. Dr. Malgorzata Bilewicz skaitė paskaitą apie įtraukiojo ugdymo Lenkijos švietimo įstaigoje aktualijas.
- Privati švietimo įstaiga – terapijos ir raidos centras (PTiR), kuriame vaikų, paauglių ir jaunimo, šeimų bei suaugusiųjų terapijos užsiėmimai yra grindžiami sprendimu orientuoto požiūrio modeliu. Šio centro direktorė – buvusi Balstogės universiteto absolventė Ewelina Zamojtuk.
- Viena iš geriausių Lenkijos švietimo įstaigų, turinti „auksinės“ gimnazijos Lenkijoje titulą, – III gimnazija (licėjus) K. K. Baczynskiego. Čia ugdomi beveik 1000 gabių, motyvuotų, orientuotų į mokymosi tikslo siekimą gimnazistų (I-IV gimnazijos klasės). Gimnazijos direktorė Anna Kietlinska supažindino mus su savo vadovaujamos įstaigos stipriosiomis pusėmis – aukštais mokinių akademiniais pasiekimais ir žinių lygiu, aktyviais, į gimnazijos gyvenimą aktyviai įsitraukusiais mokiniais bei pasidalino glaudžiu bendradarbiavimu su Lenkijos universitetais patirtimi. Kartu su kolegomis stebėjome matematikos, fizikos, biologijos, užsienio (anglų) kalbos ir fizinio ugdymo pamokas. Gimnazijos mokiniai pristatė unikalių projektų „Poczuj Chemię do nauki“, „GrandPartners“ ir „Change the sySTEM“ rezultatais.
- Izabelės Branickos vardo pagrindinė (aštuonmetė) mokykla Nr. 10. Šių mokslo metų mokyklos veiklos prioritetai nukreipti į mokinių fizinį aktyvumą bei sveiką gyvenseną. Mokyklos bendruomenė džiaugiasi pakankamai gerais kasmetiniais valstybės lygmens aštuntokų egzaminų rezultatais (laikomi lenkų k., anglų k. ir matematikos egzaminai).
- Leonardo Prystromo vardo pagrindinė (aštuonmetė) kaimo vietovės mokykla nedideliame Tolčės miestelyje. Mokykloje, kuri šiemet mokykla kartu su bendruomene švęs 100 metų jubiliejų, ugdomi 240 mokinių. Mokyklos ypatumas – Montessori ugdymo metodikos taikymas. Mokyklos pastatas yra unikalus savo vidaus aplinka, tačiau vietos vaikų ugdymo proceso organizavimui trūksta. Kartu su kolegomis dalyvavome tylos terapijos užsiėmime.
- Stanislavo Stašičiaus vardo pagrindinė (aštuonmetė) mokykla Turosnėje. Mokyklos, kurios mokinių skaičius kasmet didėja, direktorė pasidalino gerąja patirtimi apie skirtingų gabumų, motyvacijos mokinių ugdymą.
- Valstybinis lopšelis – darželis Supraslės apylinkėje (Gmina Suprasl). Įdomu, jog Lenkijoje lopšeliai – darželiai nėra švietimo sistemos dalis.
- Miško darželis – mokykla „Puszczyk“ („Rudoji pelėda“), kur apie 130 vaikų ir 1-8 klasių mokiniai ugdomi unikalioje gamtos apsuptyje. Šioje mokykloje ugdymas grindžiamas mokinio pažinimu, jo asmeninių savybių vystymu, „paruošimu“ gyvenimui. Pabrėžtina, jog akademiniai mokinių pasiekimai nėra žemi, visi mokiniai sėkmingai išlaiko privalomuosius aštuntokų egzaminus ir tęsia ugdymą kitose ugdymo įstaigose. Darželio auklėtiniai didžiąją dienos dalį praleidžia lauke, stengdamiesi pažinti natūralią gamtos aplinką. Vaikučiai mokomi atsakingo elgesio gamtoje, pvz., jiems leidžiama lipti į medžius, tačiau tik iki pažymėto medžio aukščio.
- Visuomeninis Švietimo Draugijos mokyklų kompleksas Balstogėje. Ugdymo įstaigos direktorius Mariusz Andrzej Łupiński ne tik supažindino mus su įstaigos ypatumais, bet ir pasidalino asmeninėmis įžvalgomis į mokinių ugdymą bei formuojamą požiūrį į mokymąsi. Mokykloje taikomas kompetencinis ugdymas, ypatingą dėmesį skiriant kritinio mąstymo ir mokėjimo mokytis kompetencijų ugdymui. Mokyklos išskirtinumai – pamokų trukmė (40 minučių), vertinimo sistema (vertinama ne pažymiais, o taškais, balais, dėl kurių susitariama iš anksto) bei susitarimai dėl telefonų naudojimo mokyklos patalpose (tai yra draudžiama). Pasak mokyklos direktoriaus, „Ši mokykla skirta kiekvienam, bet ne visiems!“. Kaip ir mūsų gimnazijoje, šioje mokykloje didžiausia vertybe laikomi žmonės!
Nuoširdžiai dėkojame už studijų vizito galimybę Vilniaus rajono savivaldybei, ypač vicemerei Editai Tomašiūnaitei ir Balstogės universiteto švietimo mokslų (edukologijos) fakulteto dekanei dr. hab. Alicijai Korzeniecka-Bondar už vizito koordinavimą, palaikymą ir buvimą kartu. Atskirą padėką reiškiame švietimo skyriaus vyr. specialistei, Vilniaus r. Pagirių gimnazijos kuratorei Nijolai Ruguckai, ir vyr. specialistei Violetai Purpurovič.
-
- Paskelbta: 2025-03-13
- Kategorija: Išvykos
Kovo 12 d. 7f klasės mokiniai dalyvavo išvykoje pagal Kultūros pasą „Komand...